6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Чудото на животот: По 115 часа спасиле трудница и нејзината 7-годишна ќерка

  Благодарение на напорите на близу 100 илјади доброволци и спасувачи од Турција и странство, чудата продолжуваат да се случуваат веќе петти ден. Во Сирија од под урнатините се извлечени три лица, а во Турција се спасени бремена жена и нејзината 7-годишна ќерка.
   

  Жената и девојката преживеале на бетонските остатоци 115 часа по првиот потрес во Газиантеп. Иако се во тешка состојба, тие се хоспитализирани. Според спасувачите, шансите за повеќе преживеани по пет дена на студ веќе се блиску до нула. Помошта од светот сега е главно храна, лекови и медицински тимови за помош на преживеаните.

  „Без врева и помпа се приклучуваме кон меѓународната помош, со знаење и искуство што го поседуваат нашите лекари. Има доволно искуство и знаење за да помогне многу во физичкото и менталното преживување на жртвите“, изјави Хуан Карлос, началник на медицинската бригада на Куба.

  Според турските здравствени власти, во болниците има околу 260 преживеани деца чии родители не се познати.

  Австриските и германските спасувачи се повлекуваат од спасувачките операции во Турција, пренесоа агенциите.

  Австриската армија од безбедносни причини привремено го прекинува учеството. „Постои зголемено ниво на агресија меѓу турските групи“, изјави за АПА, потполковник Пјер Кугелвајс од австриските вооружени сили. Според него, има извештаи за пукање.

  Осумдесет и двајца австриски војници се стационирани во турската област Хатај од вторникот за да помогнат во спасувачките напори, рече потполковникот. Тие остануваат на своето место и се подготвени за нови мисии штом ситуацијата се подобри, рече тој.

  „Немаше напад против нас Австријците. Сите сме добро“, изјави Кугелвајс. „Би сакале да продолжиме да помагаме, но околностите се такви.

  Германската Федерална служба за техничка помош (германската служба за итни спасувања) и германскиот огранок на хуманитарната организација Меѓународна советодавна група за пребарување и спасување (ИСАР), исто така, привремено ги прекинуваат спасувачките операции во турската провинција Хатај погодена од земјотресот. , јави ДПА.

  Безбедносната ситуација во јужната област Хатај се влоши во последните часови, соопштија денеска организациите. Екипите за пребарување и спасување моментално престојуваат во заедничкиот базен камп во градот Карахан. Доколку има конкретни докази дека некој може да биде спасен жив, тие ќе излезат на местото на настанот, изјави портпаролот на Федералната служба за техничка помош.

  Канцеларијата и ИСАР ја припишуваат тензичната ситуација, меѓу другото, на „недостигот од храна и проблеми со снабдувањето со вода во зоната на земјотресот“.

  „Можете да видите дека тагата полека го отстапува местото на гневот“, рече Стивен Баер, шеф на операции во ИСАР.

  Портпаролот во седиштето на Федералната служба за техничка помош во Бон објави „бурни сцени“ и додаде дека мора да се земе предвид безбедноста на волонтерите.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.