6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чудотворна молитва до Богородица. Може да помогне дури и во најтешките ситуации

  Понекогаш во нашите животи се случуваат настани кои не вознемируваат и итно ни е потребна итна помош. Во такви ситуации, не треба да се падне во страдање и да се препушти на очај, бидејќи секогаш може да се сврти кон Дева Марија или Богородица, кои ќе најдат начин да помогнат во секоја тешка ситуација.

  Искрената молитва до Света Дева Марија е вистинска шанса да ја промените ситуацијата на подобро и да добиете духовна поддршка.

  Молитва до Богородица за подобрување на животот 

  Ако поради некоја причина вашиот живот се промени на полошо, можете да читате молитви за покајание до Дева Марија секој ден за да ги отстраните гревовите што ги правите секојдневно, често несвесно.

  Има една молитва која според православните христијани е меѓу најпогодните за покајание на Дева Марија. Еве го нејзиниот текст, кој треба да се научи и прочита, сакајќи искрено да ја исчисти душата од видливи и невидливи гревови:

  Вредна посредничка, сочувствителна Богородице! Се прибегнувам кон Тебе, беден човеку најгрешен пред сè: слушни го гласот на мојата молитва и слушни го мојот плач и офкање. Како моето беззаконие, над мојата глава, и јас, како брод во бездната, тонам во морето на моите гревови.

  Но Ти, Милостива и Милостива Господарке, не презирај ме, очајна и пропадната во гревовите; помилуј го оној кој се покае за моите лоши дела и мојата измамена, проколната душа сврте ја на вистинскиот пат. Во Тебе, Богородице моја, ја доверувам сета своја надеж. Ти, Богородице, спаси ме и чувај ме под Твоја заштита, сега и секогаш и секогаш и секогаш. Амин.

  Молитвена молитва до Богородица
  Во ситуации кога постојано ви се случуваат разни несреќи, можете да прочитате молитви за помош. Многумина тврдат дека таквите молитви помагаат да се излечи од ужасни болести и во случај на опасност или закана по животот.

  Историјата опишува случаи на такво чудесно исцелување, кога некој, на пример, бил изваден од кома со помош на молитва и тој се враќал во нормален живот.

  Треба да се има предвид дека за конкретен проблем и за секоја болест постои молитва што треба да и се прочита на Пресвета Богородица. Ако не знаете која молитва да ја изберете во вашиот конкретен случај, треба да се јавите во храмот на свештеникот и да побарате совет од него.

  Но, ако во тешки моменти треба што поскоро да ѝ се молите на Дева Марија за помош, ве советуваме да прочитате неколку молитви.

  Ви препорачуваме да ја прочитате молитвата „Мојата Кралица на благодатта“ пред иконата на Богородица.

  Кралица моја Преблегаја, Надеж моја, Богородице, Засолниште за сираци и скитници Заштитничка, тажна Радост, навредена патронице!
  Ја гледаш мојата неволја, ја гледаш мојата тага; помогни ми како слаб, води ме како скитник. Ти ја знаеш мојата неволја: реши ја според Твојата волја. Зашто немам друга помош освен Тебе, немам друг Заштитник, немам добар Утешител – само Ти, Богородице: спаси ме и чувај ме во вечни векови. Амин.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.