6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви.

  Сепак, еден Русин успеа да „удри“ банка со неверојатен трик! Дмитриј Агарков бил незадоволен од условите на неговата кредитна картичка, па решил да игра гаден трик на најголемата онлајн банка во Русија, Tinkoff Credit Systems.

  Зајадливиот Дмитриј целосно го смени ситниот печат на документот.

  Тој ги напишал своите услови, а потоа го испратил договорот до банката. Вработените ги игнорираа ситните букви и го потпишаа договорот со што се согласија на 0% камата и неограничен кредитен лимит без апсолутно никакви надоместоци.

  Дополнително, тој истакна дека банката е должна да плати високи казни доколку одлучи да го промени или раскине договорот.

  За да биде целосно безбеден, ја додаде реченицата „клиентот нема да биде одговорен да плати какви било трошоци или казни наметнати од банката“. Тој изрече сопствена казна од 3 милиони рубљи (70.000 евра) за секоја еднострана промена на банката на условите, како и дополнителна казна од 6 милиони рубљи доколку банката одлучи да му го раскине договорот.

  Како надополнување, Агарков отвори своја сопствена веб-страница ( tcsbank.at.ua ), регистрирана во Украина, каде што ги објави овие одредби и услови и ја внесе оваа нова Интернет адреса во договорот, а не вистинската адреса на банката ( tcsbank. ru).

  Агарков за весникот „Комерсант“ објаснува дека не ни помислил дека банката може да го одобри договорот.

  Меѓутоа, кога тоа се случи и тој ја доби својата нова картичка, Агарков почна да ја користи картичката сосема совесно. Според неговиот адвокат Дмитриј Михалевич, „да побарал, условите ќе му дозволувале да купи мал остров во Малезија, а сега банката ќе биде принудена да му плати“.

  Агарков сепак не ја злоупотребил картичката, туку едноставно одбил да плати неколку акумулирани казни. Неговата банка му го раскинала договорот и го тужела за 45.000 рубљи (1.000 евра), но судот пресудил во корист на Агарков и пресудил дека договорот е сосема легален. Судот му прости казни, но сепак го натера да ги плати долговите кон банката, еднакви на 19.000 рубљи (450 евра).

  Меѓутоа, Агарков тврди дека ако договорот е легален, тогаш – според неговите услови, банката му должи вкупно 24.000.000 рубљи, или повеќе од половина милион евра.

  Сопственикот на банката, бизнисменот Олег Тинков, тврдеше дека неговата банка нема фини букви во договорот, ја опиша кражбата како „грев“ и рече дека верува дека Агарков треба да биде затворен за измама. Сепак, адвокатот на Агарков, Дмитриј Михалевич, рече дека банката го потпишала документот без да ги прочита условите.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.