6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Четири килограми за еден месец: Секое утро во јогуртот додадете една лажица од овој зачин

  Денес кога се среќаваме со многу диети на интернет, ретко кога сме сигурни дека истата навистина делува.

  Прво што треба да знаете за една диета е дека таа не подразбира изгладнување на вашиот организам туку едноставно насочување кон поздрав и правилен начин на хранење. На тој начин го подобрувате и забрзувате вашиот метаболизам и го намалувате вишокот на килограми.

  Сигурно веќе знаете дека млечните производи со ниска масленост влијааат здраво врз вашиот организам, а посебно врз цревната микрофлора која често знае да задржува токсини и да ја вари храната бавно. Тоа се случува од пренатрупивање со непотребна храна која влијае нездраво врз метаболизмот бидејќи за нејзино варење е потребен подолг период и лачење на поголема количина на киселини.

  За да го спречите тоа потребно е уште денес да намалите со внесувањето на храна која знаете дека не е баш најздрава за вас. Верувале или не, секој човек знае точно која храна влијае лошо, а која влијае здраво врз неговиот организам, но не секој внимава на тоа што ќе внесе.

  Како што напоменавме претходно млечните производи позитивно влијаат врз цревната микрофлора, а најдобар пример за тоа е јогуртот кој доколку започнете да го консумирате веднаш ќе воведе промена во вашиот метаболизам. Јогуртот ќе ги елиминира непотребните токсини од цревата и ќе го забрза варењето на храната, а со тоа ќе ви овозможи и намалување на тежината.

  Првите видливи резултати ќе ги забележите по само 4 денови од негово консумирање. Се што треба да направите е да консумирате различни видови на свежо овошје и зеленчук измешани со нискомаслен јогурт во блендер. Не смеете да употребувате шеќер и дополнителни зачини.

  Менувајте го внесот на намирниците. Користете: банани, јаболка, јагоди, малини, кивија, портокали, мандарини, праски, ананаси, грозје, краставици, моркови, зелени свежи пиперки и сето она за кое што сметате дека може да се измеша со јогурт и да добие добар вкус.

  Доколку го следите ова правило 4 дена, наместо да внесувате нездрава, брза, пржена исхрана или колачи, голема е веројатноста да намалите дури и до 4 килограми од тежината.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.