6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ЦРВЕНИ ЗНАЦИ ДЕКА ЦРНИОТ ДРОБ ПОЧНАЛ ДА СЕ ТРОШИ: Посебно обратете внимание на третиот

  ЦРВЕНИ ЗНАЦИ ДЕКА ЦРНИОТ ДРОБ ПОЧНАЛ ДА СЕ ТРОШИ: Посебно обратете внимание на третиот. Процентот на луѓе кои стра-даат од заболување на црниот дроб расте од година во година.

  Статистиката покажува дека петтата најчеста причина за с мрт во светот е заболување на црниот дроб. Исто така, од сите болести на о рганите за варење, заболувањата на црниот дроб се на второ место.

  Можните причини за оште-тување на црниот дроб се бројни, вклучително и наследни фактори, односно генетска предиспозиција, хронични заболувања на црниот дроб како цироза, долгорочна изложеност на ток-сични материи. Важно е да ги разбереме можните знаци на оште-тување на црниот дроб со цел да го зачуваме нашето здравје и благосостојба.

  Правилната функција на црниот дроб е од витално значење за нашето здравје. Меѓу другото, црниот дроб ја чисти кр-вта од различни ток-сични материи кои ги внесуваме преку храна и пијалаци и претставува еден огромен филтер.

  Понатаму синтетизира основни протеини на телото, како што се протеини кои спречуваат згрутчување на кр-вта и протеини кои се бо-рат против инфекции и доставуваат хранливи материи во кр-вта.

  Потоа, произведува холестерол и го претвора во основни супстанции што нашето тело може да ги користи, го регулира снабдувањето со енергија преку производство, складирање и доставување гликоза до нашиот мозок и тело, го регулира балансот на хормони, вклучително и оние од надбубрежните жлезди и тироидната жлезда.

  Различни студии покажале дека хроничниот замор и исцрпеност се најчестите симптоми на оште-тување на црниот дроб. Некои медицински експерти се сомневаат дека заморот и исцрпеноста кои се јавуваат како симптоми на заболен црниот дроб, всушност се јавуваат како нуспроизвод на неврохемиски промени во мозокот, поради хормонална нерамнотежа.

  Влошување на чувството на замор и исцрпеност се јавува поради зголеменото ниво на ток-сични материи во кр-вта, што црниот дроб не може да ги ели-минира поради нару-шена функција.

  СУВА И ИРИТИРАНА КОЖА. Иритирана кожа и чешањето на кожата се потенцијален знак за оште-тување на црниот дроб. За да биде здрава, нашата кожа има потреба од влага што ја обезбедува преку телесните течности.

  Кога не внесувате доволно течности, не е невообичаено кожата да добие поинаков изглед, како што се црвенило на рацете и нозете, жолти дамки, необјасниви темни или светли дамки на одредени делови од телото.

  БОЛКИ ВО СТОМАКОТ. Ако вашиот црн дроб е оште-тен, вообичаено е да чувствувате б олка во стомакот. П ациентите ја опишуваат оваа б олка како ‘пулсирачка’, а поминува само со соодветен третман на основниот проблем.

  Долготрајната употреба на лекови „на своја рака“, па дури и препишаните лекови, може да резултира со оште-тување на црниот дроб. Ако имате постојана б олка што може да се опише како чувство на про-бодување, и долго време користите лекови, задолжително јавете се кај вашиот лекар.

  М АЧНИНА ИЛИ П ОВРАЌАЊЕ. Како што споменавме порано, една од главните функции на црниот дроб е деток-сикација, чистење и исфрлање на сите ток-сични материи од нашето тело. Кога оваа функција е нару-шена, може да се појават многу проблеми, вклучително и ненадејни промени во нормалното варење и метаболизмот.

  Црниот дроб е голем ор-ган во дигестивниот систем, така што секоја состојба на црниот дроб се манифестира со дигестивни проблеми. Г адењето и п овраќањето често се јавуваат поради акумулација на ток-сини што црниот дроб не може да ги ели-минира.

  М ОДРИНКИ ПО ТЕЛОТО. Друга важна улога на црниот дроб е производството на протеински ензими, како што е ензимот што спречува згрутчување на кр-вта. Кога оваа функција на црниот дроб е нару-шена, вообичаено е да се видат промени на кожата.

  Кога црниот дроб ќе го забави или целосно го запре производството на протеини неопходни за згрутчување на кр-вта, лицето често добива м одринки по телото без никаков у дар од страна.

  ПОТЕЧЕН СТОМАК. Оште-тувањето на црниот дроб го попречува нормалното снабдување со к рв во телото, што создава притисок во околните вени. Околните вени се оние вени одговорни за транспорт на к рв од слезината и цревата до црниот дроб. Прекинот во овој процес доведува до скок на кр-вниот притисок – состојба позната како портална хипертензија.

  Поради портална хипертензија, течноста се акумулира во стомакот и оваа состојба се нарекува асцит. Асцит, исто така, може да се појави поради неспособноста на црниот дроб да синтетизира некои други кр-вни протеини.

  ЖОЛТИЦА. Оште-тувањето на црниот дроб, исто така, може да доведе до промена на бојата на очите и кожата. Ова се случува поради акумулација на жолчен пигмент наречен билирубин, кој црниот дроб не може правилно да го разложи. Пожолтувањето на кожата и очите се нарекува жолтица.

  Покрај промените во изгледот на очите, жолтицата има и други симптоми, како темна урина, чешање по целото тело и когнитивно оште-тување. Добрата вест е дека црниот дроб е многу прилагодлив ор-ган, кој често е во состојба сам да се регенерира. Повеќето заболувања на црниот дроб имаат позитивна прогноза, доколку навремено се лекуваат.

  Затоа, ако забележите некој од овие симптоми, конcyлтирајте се со доктор. Како и кај повеќето болести, тука правилото е дека колку порано се открие, толку е поуспешен и поефикасен третманот.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.