6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Црвена звезда со нов рекорд во АБА лигата

  Кошаркарите на Црвена звезда со победа го затворија регуларниот дел од сезоната во АБА лигата. Актуелниот шампион во регионалното натпреварување, во последното коло убедливо славеше против Будуќност 82:66 и одбра против црногорскиот првак да игра во полуфиналето.

  Црвена звезда, најголемиот фаворит за титулата во АБА лигата, регуларниот дел од сезоната го заврши со 25 победи и само еден пораз, што е апсолутен рекорд во лигата.

  Во последното коло „црвено-белите“ имаа можност сами да го одберат противникот во полуфиналето и решија тоа да биде Будуќност.

  Доколку Црвена звезда загубеше во полуфиналето ќе играше против вечниот ривал Партизан.

  Дуелот со Будуќност „црвено-белите“ го добија рутиснки, во најголемиот дел од натпреварот одржуваа разлика помеѓу седум и 12 поени. Дилемите околу победникот Црвена звезда ги реши во последната четвртина кога за седум минути игра на противникот му дозволи да постигне само два поени.

  Џенкинс со 21 поен (4/5 за два, 4/5 за три) и пет асистенции беше најдобриот поединец на овој натпревар.

  Полуфиналните двојки во плејофот се Цедевита-Партизан и Црвена звезда-Будуќност.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.