6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Жена им го одзема здивот на лекарите со тоа што роди тројки, а по ДНК анализата сите беа прилично збунети

  Млада жена од Ливерпул ги запрепасти лекарите ширум светот откако успеа да роди идентични тројки. Раѓањето на тројки не е многу ретко во светот,...

  Цел живот правам пити, но научив и нешто: заменете го киселото со свежо и никогаш нема да погледнете друг!

  Сигурно секоја домаќинка ќе си рече – што е полесно од пита? Ред кори, ред фил и толку! Но, излегува дека правењето вкусна и сочна баничка не е толку едноставна задача.

  Обично, секоја баница вклучува јајца, сирење, кори и јогурт. Сепак, излегува дека едноставната замена на еден од производите ја подигнува питата на ново ниво на вкус. Ако не ми верувате, пробајте го овој лесен рецепт за пита со свежо млеко – после тоа нема да погледнете назад!

  Пита со свежо млеко Цел живот правам пити/баници, но научив и нешто: киселото заменете го со свежо и никогаш нема да погледнете друг! 1

  Производи:
  1 пакување тенки кори за пита (500 гр.), 6 јајца, 300 гр сирење, 1 лажиче шеќер, 500 мл свежо млеко, 80 мл масло
  50 гр кравјо путер

  Начин на подготовка:

  Покрај тоа што киселото млеко ќе ја замениме со свежо млеко, денес ќе ви предложиме и да ја распоредите питата малку поинаку од стандардниот слој кора-слој фил.

  3 од јајцата се матат убаво со 100 мл свежо млеко. Добро намачкајте ја тавата со масло, вклучувајќи ги и неговите страни.На секоја кора премачкајте го издробеното сирење, посипете со неколку капки масло и малку од изматеното јајце (околу 1 лажица).

  После тоа, вака подготвената кора се збрчка во форма на хармоника (со ширина од околу 4 см) и се сече во плехот однадвор кон внатре. На овој начин продолжуваме со сите кори додека не завршат и корите и филот.

  Останатите 3 јајца изматете ги со свежото млеко и шеќерот. Смесата прелијте ја врз подготвеното пециво, исечете го путерот на ситни парчиња и посипете го одозгора.

  Печете во рерна до златно кафеава боја – во зависност од рерната, тоа трае приближно 50 минути на 190-200 степени).

  Доколку сакаме да нема тврда кора, туку добро да омекне, откако ќе ја испечеме, ја завиткуваме со крпа.

  Latest Posts

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Жена им го одзема здивот на лекарите со тоа што роди тројки, а по ДНК анализата сите беа прилично збунети

  Млада жена од Ливерпул ги запрепасти лекарите ширум светот откако успеа да роди идентични тројки. Раѓањето на тројки не е многу ретко во светот,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.