6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец, кој дава исклучителна арома.

  Ако направите мармалад или џем од суви сливи, џем од вишни или вишни, повторно ставете здравец.

  Постојат неколку области каде што ароматичните индрихи се исклучително корисни. Ендрих е извонредна билка.

  Здравецот се грижи и го зајакнува имунолошкиот систем. Ова се постигнува со вдишување на аромата на растението и истурање директно од тенџерето, отстранување на 1 лист и стрижење со рака за да се извлече неговото етерично масло или со вадење 1 лист.

  Здравецот го крева тонот на уморен човек, но и на луѓе кои биле болни, дури и од посериозни болести, како и пролетен замор.

  Ја правите следната корисна смеса:

  Искинете 20 свежи листови и изблендирајте ги/изецкајте. Изрендајте ја кората од 3 лимони и исцедете го нивниот сок.

  Додадете 500 грама мед и мелените ореви од 30 ореви. Добро измешајте и додајте ги исецканите листови здравец. Секое утро, 30 минути пред јадење, јадете 1 лажица од оваа смеса. Ако се обидувате да оздравеете од некоја болест, јадете 1 лажица од смесата 3 пати на ден.

  Здравецот лечи висок крвен притисок и срцеви заболувања.

  Не треба да правите никакви напивки или други чаеви за регулирање на високиот крвен притисок или срцевите заболувања. Едноставно, откинувате 2-3 листови здравец од тенџерето и ги јадете на празен стомак. Не јадете 30 минути за да делува здравец.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.