6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Хрватската влада ја поништи одлуката за набавка на воени авиони

  Хрватската влада денеска ја поништи одлуката за купување воени авиони од Израел.

  Единствената точка на дневен ред на денешната седница беше откажување на одлуката за купување повеќенаменски борбени авиони, пренесува загрепски „Индекс“.

  Премиерот Андреј Пленковиќ најави детаљна анализа на овој случај врз основа на која, како што рече, ќе се направат понатамошни процени и одлуки за тоа како да се дефинира новиот тендер.

  Хрватскиот министер за одбрана, Дамир Крстичевиќ, рече дека тендерот за набавка на авионите бил транспарентен, дека од страна на Хрватска сè било правилно направено и дека нема материјална штета за државата бидејќи не биле преземени никакви финансиски обврски.

  „Министерството за одбрана ќе ѝ предложи на Владата донесување соодветни одлуки. Договорот меѓу Хрватска и Израел не е потпишан и нема финансиски штети за Хрватска“, рече тој.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.