6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Хојт Ји: Некои земји од Западен Балкан се залажуваат дека ќе успеат да влезат во ЕУ за две три или пет години

  Членството на некои земји од Западниот Балкан во ЕУ до 2025 не е реално, смета поранешниот заменик на помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија. За Брајан Хојт Ји нема дилема дека регионот треба да продолжи на патот на евроинтеграциите, но вели дека на тој пат двете страни треба да бидат искрени. Залажувањето дека членството ке се случи за две три или пет години, посочува американскиот дипломат, им оди во корист само на клептократите и корумпираните функционери во овие земји. Штетно е што Западниот Балкан се преправа дека спроведува реформи, а ЕУ дека тие се спроведени, вели Хојт Ји, неколку дена пред конференцијата во Берлин.

  Вицепремиерката Шекеринска е оптимист дека реформите кои ги спроведува владата ке бидат препознаени и наградени од Брисел . Последен пример за успешно завршена задача, вели таа, се престедателските избори

  На 29 април во организација на Меркел и Макрон во главниот град на Германија ке се одржи клучна конференција на која освен преставниците на Европската Комисија ке учествуваат и сите лидери од земјите на Западен Балкан.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.