6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Хезболах почнал да копа тунели кон Израел пред војната во 2006 година

  Иако Израел ја почна операција за откривање и уништување на тунелите на Хезболах дури во декември 2018 година и тврдеше дека нивната изградбата почнала пред само неколку години, палестинското движење почнало да ги копа пред почетокот на војната во 2006 година според извештајот на i24 News.

  Во извештајот се вели дека тогашниот шеф на Северната команда на Израелските сили за одбрана (ИДФ), Бени Ганц, бил информиран за почетокот на изградбата на тунелите од својот советник, полковник Јоси Ланкотски во 2005 година. Сепак, војската очигледно не го сфатила сериозно предупредувањето во тоа време.

  Во декември 2018 година, израелската војска ја најаво операцијата „Северен штит“ чија цел е откривање и уништување на тунелите на Хезболах. Претходно во јануари израелската војска објави дека шест тунели биле уништени, а операцијата се смета за успешна.

  Портпаролот на ИДФ, бригадниот генерал Ронен Манелис го објави уништувањето на тунелите на 13 јануари, но исто така призна дека има уште многу да се направи за да се откријат и неутрализираат сите тунели.

  И Израел и Обединетите Нации ги сметаат тунелите за прекршување на Резолуцијата 1701 на ОН, усвоена со цел да се стави крај на израелската војна со Хезболах во 2006 година.

  Прашањето за тунелите ги зголеми тензиите меѓу Израел и неговиот северен сосед, а изгледите за нов вооружен конфликт се појавуваат во време кога Тел Авив се бори да ги убеди шиитските муслимански држави да заземат страна и да се спротивстават на иранското влијание во регионот.

  Од 2006 година Хезболах значително ги зајакна своите воени капацитети и акумулираше арсенал од околу 100.000 до 120.000 проектили и ракети со краток и среден дострел, како и неколку стотици ракети со голем дострел, објави i24 News. ИДФ сè уште не го коментираше извештајот.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.