6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  ФТ: Ако падне Ципрас, влогот е премногу голем

  Гласањето на доверба на Владата на Ципрас, откако неговиот коалициски партнер се повлече од владејачкото мнозинство, поради договорот со Македонија за името, е многу голем влог, пишува ФT.

  Тој влог, како што наведува „Фајненшал тајмс”, е висок не само за грчкиот премиер Ципрас, туку и за Скопје, но и за Балканот и за ЕУ.

  Билатералниот договор меѓу Атина и Скопје потпишан минатата година, со кој се предвидува Макеоднија да го промени името во Република Северна Македонија, и со тоа се става крај не деценискиот спор меѓу двете змеји, ја отвара врата на Македонија на патот кон НАТО и ЕУ, што ќе претставува поттик и за петте соседи од Западен Балкан, кои, исто така, сакаат да се приклучи земјата кон европскиот блок, пишува британскиот весник.

  Весникот исто така додава дека Ципрас сега мора да се бори за мнозинство во Парламентот, каде што неговата партија има 146 од вкупно 300 пратеници, ФТ додава дека неуспехот на Ципрас би го довел во прашање договор за промената на името на Македонија, кој во петокот го одобри Собранието на Република Македонија.

  Весникот потсетува дека договорот за решавање на спорот за името, кој во јуни го потшишаа грчкиот и македонскиот премиер, е од клучно значење и за договорот за почеток на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, иако постои загриженост кај некој членови на Унијата. Поддржувачите за проширување на ЕУ веќе водат борба со скептичните земји како Франција и Холандија дека Македонија остварила конкретен напредок во рефоримите кои се потребни за запоќнување на преговорите, додава ФТ.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.