6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фото: Стјуардеса ги открила строгите правила и што прави екипажот пред влегување во авион

  Да се биде член од авиокомпанијата Емиратис се смета за гламурозна професија. Но, една од стјуардесите открила што сѐ треба да поминете за да се вработите таму, но и какви се строгите правила на оваа компанија.

  stjardese (2)

  Британката Џоана Колинс објаснила дека мора да поминете низ ригорозен тренинг ако сакате да дојдете до првата класа. Меѓу другото треба да поминете и едукација за вина и да знаете разлика меѓу вината, шампањското, виски и други пијалоци.

  Џоана открила и на што треба да се внимава кога станува збор за изгледот.

  Ноктите мора да ви бидат светло розеви или може да имате француски маникир. Имаме и неколку црвени бои на лакови кои одредуваат посебен одел. Карминот е задолжителен како и моливче за усни во црвена боја.

  Сенката за очи треба да биде или црна или крем, а се препорачува и црн туш.

  stjardese (3)

  Стјуардесите може да имаат „банана пунџа“ или обична пунџа, а смеат да носат и дебел црн стегач за коса.

  stjardese (4)

  Пред секое влегување во авион екипажот одржува состанок на кој го прегледуваат пописот на патници, вклучувајќи и важни личности. Нивните имиња и инормации ги имаат на своите таблети, но и дека во текот на летот се бележат информации за патниците, како на пример што сакаат, а што не, нивните барања во врска со храната и целта на патувањето.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.