6 C
Skopje
петок, септември 22, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (ФОТО) СИТЕ КУЌИ ВО ЈУГОСЛАВИЈА ГО ИМАА ОВА! Децата немаат поим што е овој уред, а возрасните не забораваат: Кошмарот на моето детство!

  Секое домаќинство во поранешна Југославија мораше да има еден предмет кој во изминатите неколку дена предизвика голема збунетост на социјалната мрежа Твитер.

  Многу постари генерации го паметат ова како дел од нивното секојдневие, додека припадниците на помладите генерации немаат поим за што се работи.

  Додека корисникот ја сподели сликата со прашањето – дали знаете за што е ова, набрзо следеа урнебесни одговори.
  Знам. За ометање во 5G мрежата – беше првиот коментар.

  Додека набрзо пристигна уште едно имагинативно објаснување.
  За хмељот што се спушта од планината Фуџи да се преработи во кашмирски нишки и да се направи матична плоча погодна за cnc машина.

  Потврдата дека се работи за мелница за кафе следеше многу брзо , а смеата продолжи: Мојот детски кошмар.
  Се викаше „Седи, вежбај бицепс“. За вежбање стомачни, претходникот на домашните фитнес гаџети…

  И оваа воденица служеше за „намирисување на куќата“, но имаше друга примена: За шетање по дома и смирување на нервите.

  Бојан сподели и анегдота на Твитер: Во 80-тите имаше шега: Како да препознаете девојка од Босна на плажа? Па, има модринка на колкот. Се претпоставуваше дека модрината е од оваа мелница за кафе.

  Иако, ова можеби е „најсочното“. За озборувања. Двајца комшии седнуваат, го вртат и озборуваат.
  Додуша, кога ќе се вклучат помладите генерации, гледаме коментари како „декорација во витрината“ и „нешто што баба ми не би дозволила да го фрли“.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.