6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Фото) Нов Зеланд среде лето затрупан од снег

  Циклонот Гита, кој минува низ Нов Зеланд, предизвика сериозни штети во погодените области. Силните ветрови дувале со брзина до 140 километри на час.

  Бурата донела интензивни врнежи, а дождот во низините и снегот во планините буквално ги преплавиле јужниот и централниот дел на земјата.

  За помалку од два дена во погодените подрачја паднал речиси третина од годишниот просек на врнежи. Најчудната работа е тоа што ова се случува во време кога во Нов Зеланд е лето, пишуваат британските медиуми.

  Во ски-центарот „Коронет пик“ наврнале од 10 до 15 сантиметри снег.

  „На некои места има снег и по половина метар. Сепак, снегот нема да издржи многу во овој период“, изјави шефот на ски-центарот, Рос Лоренс.

  Делови од патиштата во погодените области се преплавени со вода, па изгледаат како реки, а само во месноста Голден Беј 6.000 жители останале отсечени. Има големи проблеми во сообраќајот и комуникациите, но најлошото и натаму се очекува.

  Во пет региони е прогласена вонредна состојба, а затворени се и повеќе од 120 училишта и 70 предучилишни установи.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.