6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  ФОТО: МЗТ и Аеродром слават нова титула

  МЗТ Скопје Аеродром ја одбрани титулата во домашното првенство, откако во решавачкиот петти меч од финалната серија во плејофот славеше над Карпош Соколи 86:82.

  МЗТ ја освои шестата титула во последните шест години, а до триумфот го предводеа Колф и Дреновац. Соколите не успеаја да го освојат трофејот, но оваа сезона за нив е историска, играа во АБА лигата и го освоија Купот на Македонија.

  Решавачкиот натпревар во „Јане Сандански“, ќе влезе во историјата на македонскиот спорт бидејќи прв пат еден дуел на две домашни екипи судеа арбитри од странство.

  На теренот се играше израмнето, иако МЗТ во најголем дел од натпреварот ја имаше предноста. За неизвесноста говори и податокот дека ниту еден тим не успеа да создаде двоцифрена предност.

  Блескаше Холанѓанецот Клоф за чија игра гостите немаа решение. Голема помош тој доби од Дреновац, а кај „соколите“ одличен натпревар одиграа Лабовиќ, Пери и Мавра. Секој од овие тројца имаше свои минути во кои го враќаше својот тим во натпреварот.

  МЗТ, подобро го отвори мечот, имаше водство 7:2 и 9:4, но гостите бргу одговорија, со серија 2:11, за предност 11:15. До крајот на првата четвртина двата тима имаа свои моменти, МЗТ имаше 22:17, а потоа Карпош Соколи одговорија со девет поени во низа (финиш на првата и почеток на втората четвртина) за 22:26.

  Во тие моменти бекот на МЗТ, Клоф, го започна своето шоу. Домашниот тим најпрвин ја стигна, а потоа и престигна предноста на гостите 45:39, а на полувреме МЗТ имаше 45:41.

  Првата половина од првата четвртина му припадна на МЗТ. Клоф продолжи онаму каде што застана во првиот дел и во 23.минута домашниот тим ја достигна највисоката предност 54:45.

  „Соколите“ во мечот ги врати Пери, кој се десет поени иницираше серија на својот тим, со која резултатот во 29.минута беше израмнет 62:62.

  Последната четвртина донесе водство на Карпош Соколи по подолго време 64:65. На нецели три минути до крајот гостите имаа 74:78, кога во ритам повторно влезе Клоф, тој иницираше серија 6:0 за 80:78. Решевачлиот момент на мечот се случи на 68 секунди до крајот кога Дреновац во последните секунди од нападот, надвор од баланс погоди тешка тројка.

  Клоф со 29 и Дреновац со 23 го предводеа МЗТ, додека кај Карпош Соколи Пери и Лабовиќ постигнаа по 17, а Мавра 16 поени.

  За МВП на финалната серија беше прогласен Шарлон Клоф. крај/мф/нц

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.