6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Еве како жителите на едно локално село ги „заплашуваат„ не совесните возачи

  Во селото Хопеман кое се наоѓа во Шкотска, локалните жители ги “заплашуваат“ возачите на свој начин поради тоа што не возат со онаа брзина која е пропишана.

  Во ова село дозволената брзина е 40 километри на час но  повеќето возачи не ја почитувале оваа брзина.

  Поради тоа локалните жители се обиделе на друг начин да ги вразумат несовесните возачи.

  Тие облекуваат зелено елече и земаат фен за коса и го насочуваат кон возилата.Кога возачите поминуваат во ова село претпоставуваат има сообраќајна контрола па поради тоа ја намалуваат брзината.

  Откако оваа информација се проширила низ социјалните мрежи и други граѓани започнале да го применуваат овој метод.

  Но информацијата стигнала и до сообраќајната полиција па излегле во пресрет на граѓаните и сега поставиле повеќе контроли на патиштата. „Тоа беше нашата цел. Ги облековме нашите деца и им дадовме фен и стоевме на улица и правевме “контрола“ заедно со децата бидејќи сакаме да покажеме дека најважно за нас е сигурноста на нашите деца“, изјавила Кармен Гилес, која е мајка на три малолетни деца.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.