6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  ФОТО: Во болницата во Ужице луѓето лежеа во ходник на подот

  По скандалот поради смртта на двајца пациенти од Сјеница, кои иако биле во многу лоша состојба, болницата во Ужице не сакала да ги прифати, оваа здравствена установа повторно беше мета на критики.

  Причината е фотографиите од болницата на кои се гледаат пациенти како лежат на подот. Во оваа институција тврдат дека не им недостасува ништо, но потврдуваат дека во еден момент имало поголем прилив на пациенти и дека веројатно е направена фотографија тогаш, дека е актуелна и дека ситуацијата не е таква сега.

  Подетално објаснување за фотографиите што ги поплавија социјалните мрежи дава директорката на општата болница Ужице, Јелена Раковиќ Радивојевиќ, која вели дека фотографијата најверојатно е направена минатата сабота, кога имало голем прилив на пациенти во Внатрешниот оддел.

  „Во тоа време се случи трансферот на пациенти од Одделот за гради во внатрешниот оддел на болницата Ужице, а пристигнаа 30 пациенти кои моравме да ги пренесеме во Внатрешниот оддел, а некој намерно го искористи за на лош начин ја покаже целата наша болка и сè што правевме. Тоа не се случи денес, тоа беше во саботата кога имавме огромен прилив на пациенти од регионот.

  Ние сме регионална болница која ги прима сите пациенти од округот Златибор. Имаше огромен број пациенти во тој момент, и тоа повторно не се случи, ниту пак ќе се случи“, уверува директорката.Таа тврди дека објавите на социјалните мрежи лошо влијаате и ги вознемируваат медицинарите, кои, како што вели, даваат се од себе.

  „Таа непријатна слика непотребно почна од болницата во Ужице“. Сите ние се трудиме да сториме сè како што треба, се организиравме, редистрибуиравме и правиме се што можеме. Жал ми е и како личност и како раководител на оваа институција, и сите здравствени работници се чувствуваат многу лошо заради оваа слика “, вели Раковиќ Радивојевиќ“.

  Таа исто така изјавува дека има околу 50 места за пациенти кои се заразени или осомничени за ковид. Во моментов се зафатени 290 кревети. 18 пациенти се на интензивна нега, а 15 се интубирани.

  „Ништо не е точно, имаме доволно кревети и сè, но во моментот кога тие сместувале луѓе, некој сликал злонамерно или намерно се поставил“, рече директорот на Здравствениот дом во Ужице, Милош Бозовиќ, објаснувајќи ги фотографиите од болницата кои кружат на социјалните мрежи.

  Извор: Lokalno.mk

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.