6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  (ФОТО)ОВА Е НАЈШТЕДЛИВОТО СЕМЕЈСТВО НА СВЕТОТ: Прават неверојатно екстремни работи, за да заштедат некој динари повеќе!

  Ова четиричлено семејство навистина ги руши сите рекорди кога е во прашање заштедата! За да заштедат некој динар повеќе, го промениле целиот свој живот. Сепак, условите во кои живеат се незамисливи за 21 век! А за работите да бидат уште поневеројатни, не го прават тоа, бидејќи немаат доволно средства за секојдневните животни потреби, но, би рекло, уживаат!

  За нив е снимена емисија , а Мелоди и нејзиниот сопруг, кои имаат два сина, во таа прилика истакнале дека доколку можат нешто да добијат бесплатно, ќе направат се за да биде така!

  Јас и моето семејство сме толку скржави што делиме по една када вода дневно. Никогаш не сме биле толку валкани, па логично е да делиме вода – изјавила ексцентричната Мелоди.

  Потоа подетално раскажа како целото семејство секој ден ќе се капе во иста када со ладна вода . Кога станува збор за правилна хигиена, нејзиниот сопруг Рон е прв во редот, а потоа таа скока во кадата. По неа се бањаат и нивните два сина. Еден од двајцата рекол дека еднаш би сакал сам да се капе во топла вода, но дека родителите не му дозволуваат.

  Скржавата мајка објаснила и дека им ги измерила шампонот и гелот за туширање, истурајќи мала количина производи во сад за целото семејство, од кој овие производи ќе се користат цел месец.

  Ако снема, тогаш сите се во неволја, па сите добро ги разбравме мерките – рече таа и додаде дека едно шише производ трае повеќе од шест месеци.

  Не користете тоалетна хартија! Не купувам тоалетна хартија, користиме весници што ги добиваме бесплатно од градот. Некои ми рекоа: Еве, да ти купам ролна тоалетна хартија… Не дека не можам да купам ролна тоалетна хартија, не ми треба – вели Мелоди.

  Светлата не се палат! Мајката на Мелоди открила дека во куќата користат батериски ламби за да не запалат никакви светла. Тие ги изолираат своите прозорци со весници за да избегнат влез на надворешен воздух.
  Имаме струја во оваа куќа, но не ја користиме, имаме фенер. „Можам да исперам корпа полна со валкани алишта толку брзо колку што може секоја машина за перење“, рече Рон.

  Мелоди додаде дека на овој начин го поминуваат времето заедно како семејство , а притоа штедат пари со тоа што не купуваат машина за перење или користат вода и струја за нејзино функционирање.
  Складираат намирници во земја! Семејството заштедува и со тоа што наместо да купува фрижидер, закопува намирници во дворот. Наводно го имале, но кога се расипал едноставно го закопале во дворот.

  Дефинитивно разбирам зошто некои луѓе го гледаат нашето однесување како претерано, но не ми е гајле да бидеме нормални – додала Мелоди која објаснила дека семејството евтиното однесување го претворило во игра.
  Најекстремната работа! „Најекстремната работа што сум ја направила за да избегнам каква било цена е да ги извадам забите“, шокирано откри Мелоди.

  Дури рекла дека се онесвестила затоа што и го оштетила нервот, но дека ќе биде добро. И покрај тоа што живее во голема приколка, семејството спие во една спална соба за да заштеди на ладење или греење .

  Четворицата спиеме во еден голем кревет. Заштедуваме многу на сметките за парно бидејќи имаме топлина на телото и не ни пречи да се гушкаме, такво семејство сме – нагласува Мелоди.

  Всушност, Мелоди и Рон одбиваат да го отворат остатокот од куќата дури и кога нејзината најстара ќерка, зетот и трите внуци доаѓаат да ја посетат, пишува „The Sun“.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.