6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Фотографија од 1994-та година: „Сопругот ми порача дека ова е последната ноќ која ќе ја дочекам жива“

  Мојот сопруг ме фотографираше велејќи ми дека тоа е последната ноќ која ќе ја преживеам во животот. Рече дека ме фотографира за моите синови да имаат спомен од нивната мајка.

  „На 1-ви февруари 1992-ра година бегав од насилен брак. Оваа слика беше создадена ноќта пред да избегам. Не знам како ја преживеав таа ноќ. Мојот сопруг ме фотографираше велејќи ми дека тоа е последната ноќ која ќе ја преживеам во животот. Рече дека ме фотографира за моите синови да имаат спомен од нивната мајка. Тогаш децата ми имаа по 4 и 2 години“.

  Тим Шарп, едно од децата на оваа фотографија денес е познат уметник. Постојано говори гласно за семејното насилство кое го преживеала и нивната мајка.

  Ова е приказната за жената која го родила и која му служи како пример во животот.

  -Искрено, за себе воопшто не се грижев. Бев преморена од се низ што имав поминато. Побегнав од насилникот за да си ги спасам синовите. Не верував дека имам било каква иднина, а надеж немав воопшто. Но морав да пробам се, заради нив. Морав да ги заштитам децата од злото. На почетокот живеевме ден за ден, имав пари само за храна и вода. Синот Тим ми боледува од аутизам и секој ден барав сонце за него. Смислив неколку правила за себе, а ги следам и денес. Им ги препорачувам на сите во слична ситуација, вели храбрата мајка.

  ЕВЕ ДЕЛ ОД НЕЈЗИНИТЕ ПРАВИЛА

  1.Секогаш прво плати ги сметките. Луѓето повеќе би ви помогнале за храна, отколку што ќе ви платат сметка за било што.

  2.Колку и да ви е тешко да побарате нешто кое ви треба, кога ќе замолите некој близок, тој сигурно ќе ви помогне. Но, луѓето не читаат мисли, вие морате да им кажете што ви треба. Барајте го неопходното, не било што.

  3.Секогаш биди благодарна и за најмалиот знак на внимание.

  4.Бројот еден е осамен број, но имаш цел кревет за себе.

  5.Сопругот на моја пријателка ми кажа дека ситуацијата ќе биде подобра секој ден за ден. Не му верував, но навистина излезе така. Не верував дека тоа е можно. Секој ден си запишував по една добра работа која ми се случила во текот на денот, тој така ме советуваше. Некогаш ми беше тешко да смислам, но секој ден имав напишано лист хартија.

  6.Без разлика на приходите, на секое семејство му треба куче. Никој нема толку да се израдува кога ќе ве види на вратата. Ве развеселуваат и ве тераат барем за миг, да заборавите на се.

  7.Самохраните мајки одгледуваат неверојатни суштества. Јас сум силна и непобедлива. Јас можам се затоа што сум мајка.

  8.Ретко кога само една работа тргнува кон лошо. Некогаш има 2-3, некогаш повеќе. Решавајте ги една по една и дајте се од себе. Животот не е фер, ама сепак е живот.

  9.Семејството е единственото кое е важно. За тоа вреди да се бориш. Кога имате деца борбата е жестока, тешка и долга. Кога, како мене имате дете со аутизам, треба да станете експерт за борби, таква бев јас. Верувајте ви себе, станете глава на семејството и се ќе биде во ред.

  10.Ова е многу важно. Во ова мора да верувате! Кажете си на себе „Јас не сум виновна. Јас тоа не го заслужив. Никој не заслужува болка“.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.