6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  „Форд“ ја менува стратегијата – ќе произведува само џипови

  Американскиот автомобилски гигант „Форд“ ќе престане да произведува автомобили. Компанијата планира да се насочи на производство на потешки и поголеми возила како џипови, пикап, комбе и теренски возила.

  Единствените класични автомобили што ќе продолжи да ги произведува компанијата се легендарниот „мустанг“ и „форд фокус актив“. „Форд“ ќе престане да ги продава возилата „фиеста“, „таурус“, „фјужн“ и постарите модели „фокус“ во САД и Канада.

  И другите големи американски автомобилски компании, како „Генерал моторс“ и „Крајслер“ се движат во слична насока фокусирајќи се на потешки и поголеми возила, а препуштајќи им го автомобилскиот сектор на јапонските производители.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.