6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  „Фејсбук“ укина 364 налози на „Спутник“ поради лажни вести

  Компанијата „Фејсбук“, денеска, соопшти дека во рамките на најновите напори во борбата против лажните вести укинала стотина налози, страница и група.
  Претставникот на компанијата, Натаниел Грејчер, рекол дека 364 налози биле поврзани со соработници на руската новинска куќа „Спутник“.

  Компанијата соопштила дека стотината укинати налози биле поврзани со Русија, како и дека тие биле дел од голема операција за ширење дезинформации, пренесе АП.

  Шефот на отсекот за сајбер-безбедност во таа компанија, Натаниел Грејчер, рекол дека една од тие мрежи содржела 364 страници и налози што биле поврзани со работниците на „Спутник“.

  Компанијата соопштила дека го презела тој чекор кога открила две мрежи што биле вклучени во координирано неавтентично однесување на налозите на „Фејсбук“ и „Инстаграм“.

  Грејчер порачал дека една од тие мрежи водела операции во државите на Централна и Источна Европа, а другата се фокусирала на Украина.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.