6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Федерер со предупредување до Пике: Не се мешај многу

  Освојувачот на рекорден број на гренд-слем титули, Роџер Федерер го предупреди фудбалерот на Барселона, Жерард Пике околу неговите планови за менување на концептот на Дејвис купот.

  Пике е зад групацијата „Космос“ која во партнерство со Интернационалната тениска федерација (ИТФ) се согласија да направат радикални промени во натпреварувањето, кое отсега ќе има „финале“ од една недела почнувајќи од следната сезона.

  Пике минатиот викенд, пак, посочи дека сака натпреварувањето да се премести во септември, со што би дошло до судир со Лејвер купот, натпреварувањето кое го формираа Федерер и неговиот агент Тони Годсик, и кое од 20 до 22 септември 2019 ќе се одржува во Женева.

  „Јас сум за иновации и некои работи околу новиот Дејвис куп не се негативни, но сега треба да се седне со АТП, ИТФ и организаторите на Лејвер купот и да се договорат деталите. За нас тенисерите е малку чудно што доаѓа фудбалер да се меша во нашиот свет. Мора да биде многу внимателен. Дејвис купот не треба да стане Пике куп“, изјави Федерер.

  Текстот Федерер со предупредување до Пике: Не се мешај многу е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.