6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Федерер рутински до осмина-финалето

  Роџер Федерер во три сета (6:4, 6:1, 7:5) го победи Ник Кирјос и се пласира во осмина-финалето на Флешинг Медоуз.

  Федерер дуелот против контроверзниот австралиски тенисер, кој без желба го одигра мечот, го доби за 106 минути игра.

  Кирјос ја загуби желбата за игра во седмиот гем од првиот сет, кога при резултат 3:3 не успеа да му го одземе сервисот на противникот, иако имаше три врзани топки за брејк.

  foto: epa

  Потоа следуваше серија на Федерер, кој најпрвин го заклучи првиот сет со 6:4, а потоа експресно дојде до 5:0 во вториот сет. Во третиот сет Швајцарецот малку го намали ритамот, но и покрај тоа без проблем го освои.

  Противник во осмина-финалето на Федерер ќе му биде Џон Милнам, кој претходно во четири сета го победи Михаил Кукушкин.

  Текстот Федерер рутински до осмина-финалето е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.