6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Учител од Гана го освои светот со необичен метод за обучување информатика

  Деновиве на социјалните мрежи се појави фотографија на учител од Гана, кој ги подучува децата како да користат „Ворд“, без компјутер.

  Мажот од Кумасиј нацртал со креда детален цртеж од програмата на табла, а фотографиите од необичниот наставен метод станаа хит по нивното објавување на „Фејсбук“.

  За случката набргу дозна и компанијата „Мајкрософт“, која на училиштето му вети нови компјутери.

  „Ги сакам моите ученици и ќе направам сè што треба за да го разберат она што ги подучувам“, напиша учителот Ричард Акото на „Фејсбук“.

  Училиштето во кое работи Акото нема компјутери уште од 2011 година, а од учениците се очекува на приемниот испит за средно училиште да полагаат и информатички и комуникациски технологии.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.