6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Утврдено како се заразиле гостите на луксузниот крузер: Сите 700 заболени имале едно нешто заедничко (ВИДЕО)

  Неодамна објавената генетска анализа покажува дека само едно лице било изворот на инфекција на 700 лица на туристичкиот брод „Дијамантска принцеза“, едно од првите жаришта на Ковид-19 во светот.

  Овој брод стана идеален предмет за студии и е богат со лекции за светската научна заедница.

  Во студијата објавена во американското списание PNAS, тимот на јапонскиот институт за инфективни болести известува дека тие ја имаат геномската секвенца на вирусот земен од 148 патници и членови на екипажот на тој брод, кој јапонските власти ја карантинирале 14 дена на 3 февруари во пристаништето Јокохама бидејќи 80-годишен патник, кој претходно се симна од бродот во Хонг Конг, се тестирал и бил позитивен на вирусот на 1 февруари.

  Сагата за карантинот на повеќе од 3.600 патници и членови на екипажот беше проследена низ целиот свет, а Јапонија беше критикувана поради тоа што не дозволи бродот да биде евакуиран, додека држави како што се Соединетите држави ги мереа ризиците да ги вратат своите граѓани дома.

  На крајот, околу 700 од вкупно 3.711 лица кои се наоѓале на бродот биле заразени со коронавирус, од кои седум починале.

  Студијата за податоците добиени од тој затворен простор на инфекција, доведе до први проценки на смртност од коронавирус (1,2 процент), сооднос на асимптоматски лица (18 проценти). Најмалку триесет студии кои ја разгледале ситуацијата на тој брод се објавени од февруари, според сајтот kovid19.com.

  Нова генетска анализа на материјалот од бродот покажува дека сите вируси кои се најдени таму ја делат истата мутација, што укажува дека ширењето на САРС-КоВ-2 на бродот „Дијамантска принцеза“ потекнува од само еден влез, пред почетокот на карантинот, заклучуваат јапонските научници.

  Инфекцијата веројатно се шири за време на големите собири на патници во обичните области каде што играа, пееја, купуваа и присуствуваа на настапи.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.