6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  УПОЗ бара работниот ден да трае седум часа, 2 јануари и 2 мај да бидат неработни денови

  Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани на (УПОЗ) бара воведување на седумчасовен работен ден, и предложи 2 јануари и 2 мај да бидат прогласени за неработни денови.

  „Со седумчасовно работно време ќе има подобра распределба на трудот. Со намалување на работното време ќе се доведе до потреба од ангажман на дополнителен број на работници. Исто така ќе се зголемат можностите за грижа кон семејството како и за рекреација“, изјави на прес-конференција претседателот на УПОЗ, Пецо Грујовски.

  Ваквата инизијатива УПОЗ ќе ја поднесе до Владата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.