6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Уништен споменик на Евреите во Солун, наложена е итна истрага

  Обвинител во Солун наложи да се спроведе итна истрага откако непознати вандали уништиле еврејски споменик во градот.

  Обвинителот Евангелос Зарканцијас вели нападот на споменикот се третира како кршење на грчкиот закон против расизмот, за што се предвидени поостри казни од обичен вандализам, пренесе АП.

  Универзитетот во Солун соопшти дека непознати вандали срушиле споменик во кампусот на овој универзитет, кој го одбележува местото каде што некогаш се наоѓале еврејските гробишта.

  Универзитетот најави дека споменикот ќе биде повторно изграден.

  Старите гробишта се срушени за време на нацистичката окупација на Грција во Втората светска војна, а на нивно место бил изграден универзитет.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.