6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ужас! Пронајдоа 9-годишно момче онесвестено, држено под клуч цела година – ваква беда не сте виделе!

  Страшна слика предизвика симпатии на илјадници на социјалните мрежи. Веста за деветгодишното момче кое беше пронајдено онесвестено во стан расфрлан во ѓубре во северозападната турска провинција Бурса ги шокираше и ги налути корисниците на социјалните мрежи.

  Детето било затворено речиси една година, јавува новинската агенција Демирорен (ИАД).

  „Ноктите на момчето достигнале 4 см, а неговата коса била многу долга. Тој дури и уринирал и одел нужда во собата со месеци“, изјави запрепастениот службеник од полицијата што го најде.

  На вратата од станот беше залепено предупредување: „Не влегувај! Или ќе поднесам пријава за силување на суд!“

  Момчето, чие име е Џем, било хоспитализирано на превентивни прегледи и лекување. Неговата состојба е стабилна, но тој е екстремно изнемоштен, до степен на анорексија. Малото момче, кое е високо 138 сантиметри, сега тежи 17 килограми.

  Според полицијата, станот во кој е пронајден Џем го изнајмил неговата тетка Камуран А. Но бидејќи тетката не плаќала кирија една година, станоиздавачот се обратил на суд.

  Со дозвола на судот, службениците од полиција влегле во куќата скршејќи ја вратата и биле шокирани кога виделе тони ѓубре. Но, најголемиот шок бил кога го пронашле малото момче внатре, свиткано во топка во ќош, онесвестено и опкружено со неподнослива смрдеа.

  Каморан А. ја обвини нејзината сестра, мајката на Џем, Јасемин А., дека одбила да се грижи и го напуштила нејзиниот син.

  Јасемин А., која веднаш дошла од јужната провинција Анталија во Бурса, рече дека нејзината постара сестра е ментално болна и го киднапирала момчето.

  „Се разведов и се преселив во Анталија на работа. Мајка ми се грижеше за Џем. Таа умре пред три години, а сестра ми стана негов старател“, рекла мајката и додала: „Го криеше мојот син од мене. Поради пандемијата, две години не можев да одам во Бурса да го барам“.

  Под обвинение за „мачење на дете“ е приведена Камуран А., а нејзината 15-годишна ќерка е ставена под социјална заштита.

  Проф.д-р. Јозкан од клиниката каде е згрижено пронајденото дете изјави дека момчето не одело на училиште и било целосно неписмено. Неговата општа состојба е умерено добра. Џем Мухамет А. дури им рекол на лекарите: „Среќен сум што сум овде“.

  Главниот лекар на болницата проф.д-р Јилдирај Ганг додаде дека по долгата неухранетост, враќањето на нормалниот режим ќе биде постепено. На момчето му се дава лесна храна за неговото тело да се навикне на храната.

  Џем е ставен под социјална заштита.

  Динчер Јилмаз, продавач во блискиот супермаркет, за медиумите изјави: „Бидејќи бевме соседи со жената, ја видовме како влегува и излегува само навечер. Никогаш не ја видов да влезе наутро. Доаѓаше и си заминуваше навечер. Често носеше две или три торби за пазарење. Понекогаш купуваше од мене. „Таа беше чудна, но добро облечена жена.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.