6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Удрил по лицето на Богородица и веднаш ослепел. Во неговиот последен момент таа му се појави и

  Има таква неверојатна икона на Пресвета Богородица за која многумина не знаат. Ова не е најчестата икона, но има неверојатна приказна поврзана со неа.

  Самата икона се наоѓа во манастирот Ватопед на Света Гора и поконкретно во храмот на Димитриј Солунски.

  Еден ден еден од ѓаконите од овој храм бил многу уморен и немал време да направи сè, поради што доцнел на оброк.

  Пристигнувајќи во трпезаријата, на ѓаконот му беше кажано со прилично строги зборови дека мора да биде на време и сега нема начин да се подготви за него посебно.

  Тој беше многу навреден од оваа забелешка и, фатен со див бес, се сврте и се врати во храмот.
  Стигнувајќи во храмот, тој веднаш се приближи до ликот на Богородица и ѝ рече во срцето:

  Па, уште колку можам да Ти служам, Богородице? Само работа и работа; А нема ни леб… Работа, работа&; И за што е сето ова? Немам ништо!

  Ѓаконот имал нож во рацете и со сета сила го удрил нејзиниот лик и удрил право во една од страните на Богородица.

  Какво беше неговото чудење и страв кога од раната на иконата бликна вистинска крв и лицето на небесната кралица побледе.

  Ѓаконот падна пред ликот на Богородица и во истиот момент целосно ослепе.

  Трепереше како Каин, рацете и нозете му беа слаби; И конечно вознемирен. Не разбираше, не можеше да зборува

  Потоа веста за тоа што се случи се прошири насекаде. Игуменот на манастирот одржа богослужба и се помоли за милост за несреќниот ѓакон. И тој и браќата од манастирот мораа да се молат за несреќникот многу долго, цели три години. Тогаш неговото лудило помина и се освести, виде и длабоко се покаја за своето дело.

  Неколку години подоцна, пред неговата смрт, му се јавила самата Богородица и го израдувала што му е простено. Но, во исто време таа го известила дека при Второто Христово доаѓање ќе биде осудена неговата смела рака.

  И еве чудо!

  На Атон постои таква традиција дека по три години се отвора почивалиштето. И на тој ден се случи една неверојатна, но во исто време и доста страшна глетка:сите коски на ѓаконот беа светли, а раката со која ја удри небесната кралица беше нерасипана и црна. /p>

  До денес оваа рака се чува во манастирот во спомен на неразбирливата љубов на Пресвета Богородица, која и покрај се ни ги простува навредите што и се нанесени, намерни и ненамерни.

  Се разбира, тука е важно покајанието на самиот грешник и молитвата за него. Прости ни, Господи и Богородице, за сите наши гревови.

  Отвори ни ги вратите на милосрдието, Пресвета Богородица, која на Тебе се надеваме, да не загинеме, туку преку Тебе да се избавиме од неволји, Ти си спасението на христијанскиот род.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.