6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Убава вест од САД: Експериментален лек за коронавирусот дава резултати, луѓето заздравуваат за неколку дена

  Пациентите кои го примиле експерименталниот лек „Ремдесивир“ закрепнале многу брзо од коронавирусот, а некои биле пуштени од болницата по неколку дена, јави Си-Ен-Ен.

  Станува збор за пациенти кои имале сериозни симптоми и температура и биле дел од експериментален третман во болницата на Универзитетот во Чикаго. Тестирањето беше извршено врз 125 лица, а 113 од нив имале потешки форми на болеста. Сите 125 примале дневни дози на „Ремдесивир“.

  „Загубивме само двајца пациенти, а мнозинството беше пуштено дома“, рече Кетлин Мулане, специјалист за третман со коронавирус.

  Универзитетот во Чикаго најави дека ќе ги објави резултатите од експериментот по завршувањето на ваквиот третман и не даде дополнителен коментар.

  Неуспешен против ебола, успешен против Ковид-19

  Во светот сè уште не постои одобрена терапија за третман на ковид-19, но Националниот институт за здравство на САД започнува експериментални терапии со неколку лекови, од кои еднен е „Ремдесивир“. Истиот лек беше тестиран во третманот на ебола, но не беше успешен. Сепак, тестирањето покажа дека може да биде корисно во лекувањето на Ковид-19, САРС и МЕРС.

  СЗО во февруари објави дека „Ремдесивир“ има потенцијал за лекување на коронавирусот.

  „Повеќето од нашите пациенти се лекуваат во просек за шест дена, што ни кажува дека терапијата може да трае помалку од десет дена“, рече Мулане.

  Проблемот со нејзиниот експериментален третман е што не постои контролна група, така што засега нивните резултати немаат со што да се споредат и сè уште не е можно да се утврди дали пациентите се навистина излечени. „Гилеад“, американската компанија која го измислила лекот, го спонзорира тестирањето кај 2.400 пациенти на 152 локации низ целиот свет, вклучувајќи 1.600 пациенти со умерени симптоми. Компанијата соопшти дека очекуваат резултати од тестот до крајот на месецот.

  „Ние разбираме колку е итен лекот за„ ковид-19 “и ние сме свесни дека „Ремидесивир“ покажува добри резултати“, велат од компанијата за „Си-ен-ен“.

  Маж кој учествуваше во студијата: Ова е чудо

  Славомир Михалак, 57-годишен работник од предградие западно од Чикаго, беше меѓу учесниците во студијата во Чикаго. Една од неговите ќерки започнала да покажува симптоми кон крајот на март и подоцна и бил дијагностициран „Ковид-19“. Потоа, Михалак имал висока температура, потешкотии во дишењето и сериозна болка во грбот.

  „Се чувствував како некој да ме удира во белите дробови“, рече тој.

  На повик на неговата сопруга, Михалак замина во болницата на Универзитетот во Чикаго во петокот, 3 април. Тој се согласил да учествува во истражувањето.

  Првата доза на „Ремдесивир“ ја прими во сабота на 4 април.

  „Температурата падна речиси веднаш и почнав да се чувствувам подобро“, рече тој.

  Втората доза ја доби во неделата. Тој доби уште две дневни дози на лекот и закрепна доволно за да биде отпуштен од болницата во вторникот, 7 април.

  „Ремдесивир беше чудо“, рече тој.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.