6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Уапсен чувар на музејот во Санторини, украл вредни предмети

  Ноќен чувар на музеј во Санторини е уапсен бидејќи кај него биле пронајдени повеќе предмети украдени од музејот во кој работел, наведе грчкото Министерство за култура.

  Властите пронашле 15 глинени садови кои датираат од 17 век пред нашата ера, ископани во археолошкото пронаоѓалиште Акротири, а пронајдени биле и две камени и една глинена фигура, како и кристална чаша од светилиште посветено на божицата Афродита.

  Полицијата соопшти дека по повод целиот случај, покрената е истрага.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.