6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Турција ќе воведе хемиска кастрација за педофилите

  Турскиот министер за правда, Абдулхамит Ѓул, изјави дека тамошните власти сакаат да применат хемиска кастрација за педофилите.

  „Судовите ќе одлучуваат за спроведувањето и траењето на хемиската кастрација со цел да се потисне или да се намали сексуалната желба“, изјави Ѓул.

  Во земјата владее гнев откако еден 20-годишник минатата недела нападнал четиригодишното момче на свадба во провинцијата Адана. Обвинителството побарало 66 години затвор за напаѓачот.

  Хемиска кастрација за сторители на сексуални злосторства веќе е воведена во Турција од јули 2016 година, но Државното собрание го спречи нејзиното спроведување бидејќи „дефиницијата за третманот и неговите граници не биле јасно дефинирани“.

  Бројот на случаи на сексуална злоупотреба на деца во Турција се зголемил од 3.778 во 2006 година на 21.189 во 2016 година, според податоците на Министерството за правда. Речиси 60 проценти од осомничените во овие случаи биле осудени во 2016 година.

  Во меѓувреме, турска организација за права на жените на „Твитер3 предупреди дека хемиското кастрирање е казна што е некомпатибилна со модерните закони и ги крши човековите права.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.