6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Триумф на македонскиот филм „Три дена во септември“ во Берлин

  Македонскиот филм „Три дена во септември“, беше прогласен за најдобар филм, актерката Камка Тоциновски за најдобра актерка, а Даријан Пејовски за најдобар режисер на Шестото издание на фестивалот на кинематографиите на Југо-источна Европа, што се одржува во Париз, Берлин и Нингбо, во организација на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА Скопје.

  Berlin-Horizontal

  Оваа година фестивалот започна во Берлин , а во текот на четирите фестивалски дена беа прикажани 16 филма од земјите од овој регион. Проекциите се одвиваа во кино салите на Универзитетот Хумболт и Националниот музеј во Берлин.

  Покрај тоа фестивалот изобилуваше и со многу придружни содржини,како симпозиуми, изложба, музички настани итн. Секоја проекција беше попратена со сесија на прашања и одговори во која учествуваа и авторите,односно амбасадорите на  филмовите. Во рамките на церемонијта на отворањето  на фестивалот беа доделени специјалите признанија на фестивалот кои секоја година се доделуваат на истакнати личнисти од  областа на филмскиот и општествениот живот. Наградата “Europa Prima 2016” и беше доделена на поранешната амбасадорка на Германија во Македонија, Гудрун Штајнекер, додека нагрaдатата  „SEE Personality 2016” му беше доделена на господинот Сиљан Мицевски, за особениот придонес во поддршката на културата.

  На завршниот ден на второто по ред издание на SEEFF а Berlin 2016 беа доделени и наградите на фестивалот.
  Интенационалното жири,во состав:
  Проф. Д-р. Алфрун Клименс (Професор за Западно-словенска литратура и култура на Универзитетот Хумболт),
  Дорка Грилус, актерка
  Роланд Руст, уметнички директор на филмскиот фестивал во Котбус
  Питер Ромел, филмски дистрибутер
  Ердоган Аталај, актер,
  ги додели следниве награди:
  Најдобар актер – Емир Хаџихафисбеговиќ,  „Нашиот секојдневен живот“, Босна и Херцеговина
  Најдобра актерка – Кика Георгиу, „Тивко“, Грција
  Најдобра режија – Снежана Трибусон, „Се најдобро“, Хрватска
  Најдобар Филм – „Три дена во септемви“, Македонија
  Специјална награда жирито му додели на режисерот Томас Логореци, за филмот „Бота“, Албанија

  Младото интернационално жири ги додели следниве награди:
  Најдобар актер – Уликс Фехмиу,  „Нашиот секојдневен живот“, Босна и Херцеговина
  Најдобра актерка – Камка Тоциновски, „Три дена во септемви“, Македонија
  Најдобра режија – Даријан Пејовски, „Три дена во септемви“, Македонија
  Најдобар Филм – „Бота“ – Албанија
  Фестивалот продолжува во Париз, од 1 до 5 јуни, а потоа и во Нингбо, Кина, од 7 до 12 јуни.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.