6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Трик со кој посното лепче за Бадник ќе го направите вкусно и меко како памук

  Апсолутно сме сигурни дека рецептот што ќе го споделиме со вас ќе најде место во тефтерчето на секоја домаќинка. Крајниот резултат е неверојатен. Питата не само што е посна, вкусна, туку и успева да го наполни целиот плех. Постои една мала тајна што го прави уникатен. Брзаме да го споделиме со вас, бидејќи знаеме дека секоја домаќинка е исклучително возбудена за претстојните празници и сака јадењата на трпезата да бидат повкусни од било кога. Како да направите совршена бадникова посна леба?

  Кои производи треба да ги подготвите: • 2,5 лажички брашно; • 1 лажица масло. шеќер; 1 лажиче. сода бикарбона; • 1 лажиче. сол; • 1 и 1/3 лажичка газирана вода; • Мешавина од семиња за посипување или додавање во тестото.

  Начин на подготовка: Претпоставуваме дека веќе сте погодиле која е таа мала тајна што го претвора обичниот леб со газиран сок во мек, мек и се топи во устата. Да, тоа е газирана вода. Без оваа состојка, не можеме да очекуваме слични резултати од нашето ремек дело.

  Првото нешто што треба да направите при готвењето на лебот е да го просеете брашното. Ако имате повеќе време, можете да го направите ова двапати. На крајот, резултатот ќе биде уште помек.

  Во брашното додадете ја солта и сода бикарбоната. Чувајте мала количина брашно настрана. Ако сте решиле да користите семки во лебот, додајте ги во овој момент. Измешајте ги сите состојки и брзо додадете го шеќерот.

  Повторно промешајте и истурете ја газираната вода. Почнете да месите. Ако на лебот му треба повеќе брашно, искористете го тоа што сте го одвоиле порано. Тестото не треба да биде тврдо, но не треба да се лепи за раце додека го месите.

  Време е лебот да го преместите во плех кој претходно сте го обложиле со хартија за печење. Не заборавајте да направите сечење со нож во форма на крст. Посипете со малку брашно и печете во загреана рерна на 220 степени. Печете 10 минути и потоа сменете ја температурата на 180.

  Кога лебот ќе добие златна кора, време е да го извадите од рерна и да го послужите на масата. Пробајте го овој рецепт и сигурни сме дека ќе го шармирате целото ваше семејство седејќи околу масата!

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.