6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Тренерите бараат укинување на правилото „гол во гости“

  Дел од врвните европски фудбалски тренери побараа европската федерација (УЕФА) да го разгледа користењето на правилото „гол во гости“ во континенталните натпреварувања, бидејќи постигнувањето голови на гости веќе не е толку тешко како во минатото.

  Во европските купови и во натпреварувањата на репрезентациите, како баражите за квалификација на СП и ЕП, доколку има израмнет резултат по двата натпревари, прво се разгледува правилото „гол на гости“, односно тимот кој има постигнато повеќе голови на гостински терен оди понатаму.

  Заменикот генерален секретар на УЕФА, Џорџо Маркети потврди дека федерацијата ќе „отвори дискусија“ откако на големиот годишен состанок ова го побараа тренери како Масимилијано Алегри (Јувентус), Карло Анчелоти (Наполи), Унаи Емери (Арсенал), Пауло Фонсека (Шахтјор), Хулен Лопетеги (Реал Мадрид), Жозе Мурињо (Манчестер јунајтед), Томас Тухел (ПСЖ) и поранешниот долгогодишен менаџер на Арсенал, Арсен Венгер.

  „Тренерите исто така сакаат преодниот рок да завршува насекаде во исто време. Околу голот во гости, тие велат дека постигнувањето голови на гостински терен не е толку тешко како во минатото“, изјави Маркети.

  Правилото „гол во гости“ беше првпат воведено во поранешниот Куп на победници на купови во 1965 година, како алтернатива на фрлање паричка или играње на повторен натпревар на неутрален терен. Тогаш, играњето во европските купови дефинитивно беше поголем предизвик од сега – со послаби форми на транспорт, непознати странски терени, нешто што сега е рутина.

  Текстот Тренерите бараат укинување на правилото „гол во гости“ е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.