6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тој само и помогна на старата дама. А до вечерта немаше поим што ќе се случи!

  „Добрината ќе го спаси светот! Многумина од нас им прават добро на познаниците и непознатите, но тоа понекогаш носи ризици. Човек никогаш не знае што да очекува од личноста спроти себе.

  Во последно време луѓето станаа лицемери и го кријат своето вистинско лице и природа. Кога автомобилот на оваа старица и се дупна гума, таа немаше поим како ќе се врати дома. Времето беше врнежливо, имаше малку автомобили кои поминуваа, а таа немаше кој да повика помош.

  Млад човек возел по селски пат и видел автомобил како стои на страна. Таму, стуткана, стоеше една жена која изгледаше проблематично. Младиот човек решил да застане и да и помогне. Жената се загрижила кога непознатиот и пришол. Што прави тој? Можеби сака да и помогне?

  Но, бидејќи самата не можела да ја смени гумата, немала друг избор. Госпоѓата му ја дала на човекот резервната гума и тој ја сменил за неколку минути.

  Жената му се заблагодарила на младиот човек и му понудила награда за помошта. Човекот категорично ја одбил понудената сума. Тој само ѝ рекол: „Само сети се на мене кога ќе видиш некој кој има потреба. Сети се на Брајан Андерсон и возврати ја услугата“.

  Со овие зборови тој замина. А старицата беше толку импресионирана од добрината на овој човек што нејзиниот свет се преврте наопаку. Таа влезе во својот автомобил, возеше малку по патот и застана пред ресторан.

  Таму ја пресретнала насмеана келнерка која и понудила крпа за да и ја исуши косата влажна од дождот. Старата дама забележала дека келнерката е во тешка бременост. Сигурно била многу уморна, но и покрај тоа, изгледала добредојдено како и најубавата личност на Земјата.

  Постарата нарачала лимонада и набрзина ја испила. Тогаш се сетивте на Брајан Андерсон. Таа оставила банкнота од 100 долари за пијалокот, а кога келнерката отишла да земе кусур, старата дама брзо ја напуштила вечерата и си заминала.

  Келнерката видела белешка на салфетката: „Многу добра личност ми помогна да дојдам до овде, сега ти помагам на тебе, тој се вика Брајан Андерсон “ . Во салфетката имаше уште 400 долари.
  Келнерката се збуни од изненадување. Нејзиното дете требаше да дојде следниот месец и овие неколку недели очекуваше дека ќе бидат многу тешки. Ги ставила парите во џеб и ја завршила смената.

  По неколку часа келнерката конечно отиде дома. Лежеше во кревет и, размислувајќи за тоа колку многу поминала денес, се наведнала кон сопругот, го бакнала во чело и му рече: „ Те сакам, Брајан Андерсон!“ .

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.