6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тони Паркер стави крај на репрезентативната кариера

  Тони Паркер еден од најдобрите плејмејкери во историјата на европската кошарка, долгогодишен член на Сан Антонио Спарс, по поразот на Франција од Шпанија 67-92, во четвртфиналето на Олимписките игри, реши да стави крај на репрезентативната кариера.

  toni parker

  „Ова ми беше последниот турнир со Франција. Горд сум на се што постигнавме заедно“, рекол Паркер по мечот со Шпанија, на кој постигна 14 поени.

  Паркер има 34 години, а најголемиот успех со репрезентацијата го постигна во 2013 година кога на Евробаскетот во Словенија го освои златниот медал. Во кариерата со Франција тој има ште две европски бронзи (2005 и 2015) и едно сребро (2011).

  Во меѓувреме тој стана најдобриот стрелец во историјата на Евроските првенства со вкупно постигнати 1.032 поени.

  Француските медиуми пренесуваат дека по стапките на Паркер ќе тргнат и Желабал, Пјетрус и Диао

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.