6 C
Skopje
четврток, јуни 1, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Тинејџерката го дала бебето на посвојување, а по 35 години се појавило зад неа

  15-годишната тинејџерка Стејси Фаикс се соочила со ужасна одлука – да го даде бебето на посвојување или да го задржи.

  Тогаш посвојувањето изгледало како најдобар избор, па го предала својот мал син на непознатото. За жал, таа никогаш повеќе не го држеше и мислеше дека никогаш повеќе нема да го види.

  Тоа бебе порасна и стана Стивен Строун, воен ветеран кој живееше во градот Питсбург. Растејќи, тој секогаш се прашуваше која е неговата вистинска мајка. Откако сите хартии беа изгубени во поплавата, Стивен се помири со мислата никогаш да не ја најде.\

  Но, во 2017 година беше донесен закон кој им дозволува на посвоените деца да имаат пристап до нивните изводи од матичната книга на родените и тоа промени сè.

  Стивен набрзо дознал која е неговата биолошка мајка, жена по име Стејси Фејкс. Тој бил возбуден и ја барал на Фејсбук. Нашол неколку и испратил порака до сите со надеж дека ќе го најде вистинскиот.

  „Испратив порака и реков: „Еј, имам чудно прашање. Дали го дадовте момчето на посвојување во 1982 година? Таа рече „Јас направив“, а јас реков: „Мислам дека ти си мојата биолошка мајка“.

  Иако не се виделе 35 години, имаа многу заедничко. И двајцата беа дел од истото здружение на ветерани. Покрај тоа, и двајцата се пријавиле да трчаат на истиот маратон.

  Стивен го контактирал здружението за да ја изненади својата одамна изгубена мајка. Сакаше да ја изненади на маратонот. Организаторите работеа заедно за да бидат во чекор со времето и се договорија тој да добие медиумско покривање. Стивен се криеше додека чекаше да помине мајка му.

  Стивен напишал на хартија дека поминале 13.075 дена откако мајка му последен пат го видела. Додека Стејси го читаше текстот, Стивен се вовлече зад неа. Кога таа се сврте, Стивен се насмеа. Кога сфатиле во кого гледаат, и двајцата се фрлиле во прегратка.

  Стивен ги запознал и своите биолошки сестри. Откако заедно истрчаа маратон и разговараа, сите отидоа на вечера. Тие планираат да продолжат да се гледаат.

  Стејси им даде зборови на охрабрување на родителите кои ги бараат своите посвоени деца никогаш да не губат надеж.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.