6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Тест за деменција: Ако на сликата пронајдете камила, не сте изложени на ризик!

  Алцхајмеровиот тест! Болести како Алцхајмерова болест или деменција отсекогаш постоеле меѓу човештвото. Болеста се карактеризира со влошување на размислувањето, меморијата и човечкото однесување. Манифестациите на деменција можат да бидат различни за секоја личност.

  Не е точно дека Алцхајмеровата болест ги погодува само постарите лица. Деменцијата може да почне да напредува кај една личност на многу млада возраст и може да има болни последици на долг рок. Човек постепено ги губи претходно стекнатите вештини, професионалноста, неговите постапки стануваат хаотични и нелогични.

  Деменцијата не може да се излечи, но нејзиниот развој може значително да се одложи со тренирање на мозокот во задачите за логика и меморија. Главниот проблем е што само мал дел од луѓето се способни да забележат нарушувања на мозокот, проблеми во однесувањето. За жал, кога луѓето околу нив ќе почнат сериозно да се грижат за состојбата на пациентот, веќе е доцна.

  Рани знаци на деменција:
  намалена социјална активност; губење на комуникациски вештини; состојба на апатија; депресивна состојба; тешко е да се изврши добро познатата работа.

  Најлошиот стадиум на деменција е целосно губење на човечките вештини, вклучително и неможноста да се држи лажица, да оди и да седи…

  деменција

  Постојат различни методи и тестови за откривање на развој на деменција кај луѓето. Сите тие се засноваат на едноставна логика, меморија, комуникациски задачи. Едноставно, ова се задачи за прваче. Сепак, на луѓето склони кон деменција понекогаш им е тешко да ги поминат сите овие тестови.

  Еве еден таков тест за деменција. Се заснова на способноста да се разликуваат поединечни фигури на едно место. Обидете се да го поминете овој едноставен тест сега. Погледнете ја фотографијата подолу. Дали наоѓате камила?

  Алцхајмеровиот тест

  Кажете ни како се справивте со коментарите. Колку време ви требаше да ја завршите задачата? Доколку не можете да најдете камила на сликата, вреди да го тренирате мозокот за различни задачи и тестови.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.