6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската Унија.

  „Останување во ЕУ би значело кршење на резултатите од референдумот, а тоа е нешто што оваа Влада нема да го направи“ рекла Меј во парламентот, еден ден откако пратениците го отфрлија нејзиниот предлог договор за брегзит.

  Таа ги прашала пратениците кој вид на договор за брегизт тие би поддржале.

  Поради синоќешниот исход од гласањето, Велика Британија се наоѓа во најголема политичка криза во последните 50 години и размислува како и дали да излезе од ЕУ, на која ѝ се придружи во 1973 година.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.