6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од кога било.

  Колку пати сте виделе пар на вечера како пишува на мобилен додека чека наместо да разговара?
  Истото се случува и со родителите и децата. Колку можности за играње со децата пропуштаат родителите поради читање вести и статус на социјалните мрежи?

  Еден блогер го сподели своето искуство и лекција предизвикувајќи ги родителите да не дозволат нивните мобилни телефони да влијаат на грижата за нивните деца.

  „Не дозволувајте да бидете лош родител поради телефонот. Бев дома со моите синови и на Фејсбук се обидував да останам во контакт со надворешниот свет.

  Пред мене дојде синот. На почетокот не го ни забележав, но ми беше јасно дека сака да го привлече моето внимание. Се обиде да ми покаже еден од неговите автомобили. Не го ни кренав погледот од мобилниот, туку му реков „леле душо, навистина е добар“. Тој продолжи да стои покрај мене. Тој рече „здраво“. Му одговорив „здраво“ неколку пати, но тој не сакаше да престане. Зеде друга играчка и се обиде да ми го привлече вниманието.

  Бев „премногу зафатен“ за да го погледнам. На крајот, го кренав погледот и реков: „Дете, тато е зафатен“. Оди играј си со брат ти“. Ја напушти собата и тивко отиде да си игра во друга соба со брат му. Продолжив да читам Фејсбук. Се врати и се случи истото.

  Не сум го видел два дена поради работа. Му беше досадно и му недостасував, а само го сакаше моето внимание. Но, јас бев „премногу зафатен“ за да го погледнам. И го избркав.

  Брзо го сфатив ова и го оставив мобилниот телефон. Се чувствував ужасно. Се однесував како татко што не сакав да бидам. Доста ми беше, па отидов во собата и си играв со него. Очината му светнаа, рече „одлично“ и го исчисти подот за да можам да седнам до него. Игравме цел ден, а мобилниот остана во фиоката.

  Тоа беше пред еден месец. Си ја дадов потребната пауза и тоа беше мојот најдобар месец со моите синови.
  Не можам да објавувам секој ден, понекогаш не сум на мобилен со денови. Но, не ми пречи.

  На децата воопшто не им е гајле за светот. Сè што им е важно е да бидете со нив. Мораме да ги чуваме нашите мобилни телефони во фиока кога поминуваме време со нашите деца“.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.