6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Татко на три деца едвај извлекол жива глава поради пуканка – мислел дека е настинат, а потоа дознал страшна дијагноза

  Пожарникарот Адам Марин добил ендокардитис – воспаление на внатрешниот слој на срцето и срцевиот залисток откако лушпа од пуканка му се закачила на меѓу забите и никако не успевал да ја извади.

  Причина за инфективниот еднокардитис се бактериите, кои може да се најдат во устата, а кои по пат на крвотокот влегуваат во организмот и може да го оштетат срцето. Адам цели дека се сеќава дека три дена ја мрдал вилицата со цел да ја извади лушпата. Се обидувал да ја извлече храната со жица, со капаче од пенкало, со шрафови, но не успевал.

  Таткото на три деца мислел дека има грип. Отишол кај лекар по општа пракса кој го испратил на ренген и вадење крв. Се вратил дома и одморал, но денови подоцна не се чувствувал подобро. Забележат згрутчување на крвта на прстот на ногата, подоцна дијагностицирано како „Janeway lezija” – надворешен показател на инфективен ендокардитис. Тогаш отишол во болница.

  -Имав чувство дека нешто не е во ред. Спиев многу и се чувствував многу лошо. Имав болки во нозете. Примен бев во болница неколку дена на анализа и бев многу загрижен.

  Се покажало дека болката во ногата и згрутчувањето е од инфекција, а отстранувањето траело пет часа. Му биле дадени лекови за инфекција, но анализата открила дека срцето е тешко оштетено и дека ќе му биде потребна операција.

  -Не сакам никој да помине низ ова низ кое поминав јас. Се се случи многу брзо. Морничаво е кога ќе помислам дека сето тоа е поради пуканка.

  За среќа Адам брзо закрепнал, Во октомври 2019 година бил операриран, а сега е дома со сопругата и децата.

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.