6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тажно куче седело во засолниште 2 години додека ненадејно го видел својот сопственик (видео)

  Тажно куче седеше во засолниште 2 години додека ненадејно не го почувствува познатиот мирис на неговиот сопственик.

  Кога Пакита беше донесена во засолниште за кучиња во Аргентина, на вработените им беше кажано дека е пронајдена на улица. Беше исплашена и сосема сама. Кучето останало во засолништето за животни 2 години. Службениците не можеа да го лоцираат неговиот сопственик или некој што го познава.

  За жал, Пакита беше многу депресивна и повлечена и изгледаше многу осамено. Секој ден се намалуваа шансите да најде ново семејство. Додека помладите кучиња лесно наоѓаа нови сопственици, Пакита продолжи да чека.

  За возврат, волонтерите од засолништето Arca Animal направија се што е можно за да и најдат дом на Пакита. Решиле да го фотографираат и да го објават на Фејсбук за да го зголемат интересот на потенцијалните сопственици.

  Сепак, ова не беше лесна задача. Пакита секогаш гледаше во подот или ја вртеше главата кога се обидуваа да ја фотографираат. На крајот, тие можеа да направат фотографија која беше доволно добра за да биде објавена на интернет.

  „Речиси веднаш добивме порака од една жена дека тоа е кучето на нејзиниот син и дека тој ја бара!“, вели Силвија, една од волонтерите во прифатилиштето.

  Жената рече дека нејзиниот син, Ариел Навеира, мислел дека никогаш повеќе нема да ја види Пакита. Следниот ден, Ариел дошол во засолништето за да се увери дека тоа е навистина неговото куче. Очигледно, Пакита исто така требаше да се увери дека Ариел е нејзиниот вистински господар.

  Моментот што сите го чекаа

  Кога вработените во засолништето ја донесоа Пакита кај Ариел, таа се почувствува несигурна. Таа се сокри зад еден од нив и почна претпазливо да шмрка. На крајот, таа мириса познат мирис и можете сами да се уверите во моментот кога ќе сфати која е Ариел. Овој момент е многу трогателен. Пакита е јасно неверојатно среќна скока на Ариел и го лиже.

  Пакита е толку среќна што е невозможно да не се насмее додека ја гледа. Толку е добро што овие двајца се повторно заедно!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.