6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Тажна судбина – мајка им ги оставила и заминала во Германија

  18-годишната Рената и 8-годишниот Елдин од населбата Михатовичи во близина на Тузла се деца кои живеат без ништо.

  Мајка им ги продала работите од нивната семејна куќа и заминала со својот партнер во Германија. Оттогаш, децата живеат од помош на соседите. Хигиена и оброк имаат само доколку некој ги повика на гости.

  Децата биле присилени да се населат во кампот за бегалци, па така останале сами без никакви примања, струја, храна…а во моментов спијат на еден обичен душек. Сето тоа ги присилиле инаку одличните ученици да го напуптат училиштето, бидејќи за тоа немаат услови.

  Татко им е болен и не живее со нив, така што овие деца се препуштени сами на себе.

  Од Центарот за социјална работа не даваат никакви информации.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.