6 C
Skopje
четврток, декември 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Сте се прашувале зошто постои сексот? Еве една теорија од експертите

  Зошто воопшто постои сексот доколку организмите кои се клонираат трошат помалку време и енергија е прашањето коешто долго ги мачеше научниците и на кое конечно одговорија експертите од универзитетот во шкотски Стирлинг, чија студија е објавена во списанието Royal Society Proceedings.

  Популацијата кои се клонираат потполно се женски и за репродукција не им е потребен припадник на другиот пол. Таквите организми секогаш побрзо се репродуцираат од оние кои тоа не можат да го сторат без секс.

  Иако некои животински и растителни видови можат да се репродуцираат без полов контакт, како на пример комодските варани, морските ѕвезди или бананите, сексот и натаму е доминантен начин на репродукција во светот на природата.

  Научниците знаат дека сексот овозможува мешање на гените, што на видовите им ја дава можноста за побрза еволуција и прилагодување кон промените во природната средина. Меѓутоа, за фактот сексот да го победи клонирањето како стратегија мора да постои мора да постои голема полза веќе за следното поколение, сметаа научниците.

  Било тешко оваа теорија да се докаже, бидејќи повеќето организми или потполно се размножуваат со клонирање или само со секс, па не е лесно да бидат споредени.

  Затоа, научниците од Стилринг со иновативен пристап го испитувале видот кое тоа го може и на двата начина, а тоа е водената болва. Утврдено е дека овој потомството на овој организам коешто било плод на полово размножување повеќе од двојно е поотпорно на инфекции од „браќата и сестрите“ кои на светот дошле со клонирање.

  „Едно од најстарите прашања во еволуциската биологија беше зошто сексот воопшто постои кога зема толку многу време и енергија“, вели др Стјуард Аулд, од природонаучниот факултет во Стирлинг.

  „Сексот го објаснува постоењето на опашот на паунот, роговите кај еленот, танцот на мажјакот на рајската птица или гривата на лавот. Но кога, на пример, едена женка од кој и да е од тие видови би можела да се размножува самата, нејзините младенчиња би дошле на свет додека другите женки би ‘губеле време’ чекајќи мажјаците да се истепаат за нив. Па зошто тогаш не сме окружени со организми кои се клонираат?“, прашува научникот.

  „Споредувајќи го потомството на водената болва, стана јасно дека постојаната потреба од избегнување на болестите може да објасни зошто сексот опстанал во природата“, заклучува.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.