6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Сте се прашувале зошто постои сексот? Еве една теорија од експертите

  Зошто воопшто постои сексот доколку организмите кои се клонираат трошат помалку време и енергија е прашањето коешто долго ги мачеше научниците и на кое конечно одговорија експертите од универзитетот во шкотски Стирлинг, чија студија е објавена во списанието Royal Society Proceedings.

  Популацијата кои се клонираат потполно се женски и за репродукција не им е потребен припадник на другиот пол. Таквите организми секогаш побрзо се репродуцираат од оние кои тоа не можат да го сторат без секс.

  Иако некои животински и растителни видови можат да се репродуцираат без полов контакт, како на пример комодските варани, морските ѕвезди или бананите, сексот и натаму е доминантен начин на репродукција во светот на природата.

  Научниците знаат дека сексот овозможува мешање на гените, што на видовите им ја дава можноста за побрза еволуција и прилагодување кон промените во природната средина. Меѓутоа, за фактот сексот да го победи клонирањето како стратегија мора да постои мора да постои голема полза веќе за следното поколение, сметаа научниците.

  Било тешко оваа теорија да се докаже, бидејќи повеќето организми или потполно се размножуваат со клонирање или само со секс, па не е лесно да бидат споредени.

  Затоа, научниците од Стилринг со иновативен пристап го испитувале видот кое тоа го може и на двата начина, а тоа е водената болва. Утврдено е дека овој потомството на овој организам коешто било плод на полово размножување повеќе од двојно е поотпорно на инфекции од „браќата и сестрите“ кои на светот дошле со клонирање.

  „Едно од најстарите прашања во еволуциската биологија беше зошто сексот воопшто постои кога зема толку многу време и енергија“, вели др Стјуард Аулд, од природонаучниот факултет во Стирлинг.

  „Сексот го објаснува постоењето на опашот на паунот, роговите кај еленот, танцот на мажјакот на рајската птица или гривата на лавот. Но кога, на пример, едена женка од кој и да е од тие видови би можела да се размножува самата, нејзините младенчиња би дошле на свет додека другите женки би ‘губеле време’ чекајќи мажјаците да се истепаат за нив. Па зошто тогаш не сме окружени со организми кои се клонираат?“, прашува научникот.

  „Споредувајќи го потомството на водената болва, стана јасно дека постојаната потреба од избегнување на болестите може да објасни зошто сексот опстанал во природата“, заклучува.

  Latest Posts

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.