6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  СТАРЕЦ ПАЈСИЈ: На светот постојат два вида луѓе, муви и пчели – На кој вид припаѓате вие

  Старецот Пајсис Светогорец бил роден како Арсениос Езнепидис во Кападокија и е еден од најпочитуваните монаси во Русија, Србија, Македонија, Бугарија и особено Грција. Познат е по своите духовни учења, а во блиска иднина се очекува негова формална канонизација како светец.

  Тој цврсто велувал дека луѓето можат да се поделат на два вида, исклучиво на овие две групации: муви и пчели. Поуките на Пајсис Светогорецот во врска со љубовта, животот, мислите и оптимизмот, често се цитираат.

  Секој од неговите цитати во себе содржи духовна мудрост и совет за посреќен живот, со помалку грижи и повеќе радости. Често се занимавал со темата за позитивни и негативни мисли и за тоа, како тие влијаат врз човековата емотивна состојба и живот.

  Една од неговите анегдоти за поделбата на луѓето на муви и пчели, говори симболично за оптимизмот и песимизмот, односно, за нашата способност и м оќ да го согледуваме убавото и доброто, па дури и тогаш кога делуваат л ошо. Прочитајте ја неговата поучна приказна и дознајте во која категорија припаѓате:

  „Од искуство знам дека луѓето се поделени на две категории. Трета категорија не постои; луѓето припаѓаат или на едната или на другата. Првите многу потсетуваат на мувите.

  Главната карактеристика за мувите е тоа што нив ги привлекува нечистотата. Кога на пример, една мува ќе се најде во градина полна со цвеќе со преубав мирис, таа нема ни да го забележи.

  Мувата ќе биде привлечена од првата нечистотија на која ќе наиде на земјата. Ќе почне да кружи наоколу привлечена од реата и ќе се почувствува сосем угодно во смрдеата која се шири од нечистотијата.

  Кога мувата би можела да зборува, а вие побарате од неа да ви покаже каде во градината се наоѓа ружата, таа ќе ви одговори: „Јас воопшто не знам како изгледа една ружа. Знам само како да најдам ѓубре и кал“.

  Постојат луѓе кои потсетуваат на мувите. Луѓето кои припаѓаат на оваа категорија се навикнати да размислуваат негативно и во животот секогаш ги бараат лошите страни, незабележувајќи и одбивајќи го присуството на доброто.

  Втората категорија се оние кои потсетуваат на пчели, чија главна особина е секогаш да трага по нешто слатко и пријатно. Кога пчелата би се нашла во просторија полна со нечистотија, со парче бонбона во некој агол, таа ќе ја занемари сета нечистотија и ќе слета на таа бонбона.

  Кога од пчелата би побарале да ви покаже каде се наоѓа ѓубрето, таа би ви одговорила: „Не знам. Можам да ти покажам само каде се наоѓа цвеќето, сласта, медот и шеќерот“. Таа знае само за добрите нешта во животот, а оние л ошите не ги препознава.

  Тоа е втората категорија на луѓе кои имаат позитивни мисли и ја гледаат само позитивната страна од нештата. Тие секогаш се обидуваат да го прикријат з лото за да ги заштитат ближните, за разлика од „луѓето – муви“ кои се трудат да го изложат з лото и да го изнесат на површина.

  Кога некој ќе дојде кај мене и ќе почне да ги обвинува другите луѓе, ме доведуваат во т ешка состојба и јас им го кажувам примерот со мувата и пчелата. Тогаш му велам да одлучи во која категорија сака да припаѓа, за да пронајде луѓе од истата категорија и со нив да се дружи…“, објаснил мудриот старец. / Извадок од книгата „Солзи за светот – старец Тихон, старец Порфириј, старец Пајсиј“

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.