6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Стадемаер ја заврши кариерата

  По 14 сезони минати во НБА лигата крилниот центар Амари Стадемаер реши да стави крај на професионалната кариера. Стадемаер во пензија замина како играч на Њујорк Никс, откако со оваа екипа потпиша еднодневен договор.

  stademaer

  Стадемаер беше деветти пик на драфтот во 2002 година, таа година е избран за дебитант на годината. Во кариерата како играч на Феникс, Њујорк, Далас и Мајами во просек остварил 18,9 поени и 7,8 скокови по натпревар.

  Шест пати играл на „Ол Стар“ натпреварот, два пати е биран во најдобрата петорка во лигата.

  „Благодарност до господата Долан, Фил Џексон и Стив Милс кои ми овозможија да се повлечам како играч на Њујорк. Дојдов во Њујорк во 2010 година да помогнам франшизата повторно да заживее и мислам дека успеавме во тоа. Кармело Ентони, Фил и Стив ќе продолжат со предизвикот, а пред новата сезона тимот делува како кандидат за плејофот. Иако кариерата во последните години ме водеше на други места, сепак моето срце остана во „Големото јаболко“. Еднаш Никс, секогаш Никс“, рекол Стадемаер.

  Иако стави крај на НБА кариерата, постои можност Стадемаер да игра уште некое време, бидејќи има понуда од Кина, а не е исклучено и да го облече дресот на Хапоел од Ерусалим клуб во кој се појавува како кососптвеник.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.