6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Срцето ми потона од тага кога го видов мојата постара соседка како моли да и дадат леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме шокираше. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е фина, пријателска, љубезна, одговора. Таа не личи на мрачните баби кои седат на клупите пред влезот и цел ден разговараат за озборувања.

  За жал, старицата е осамена бидејќи нејзиниот син подолго време живее во странство. Од соседите знаев дека одвреме навреме и праќа пари на старата мајка. Пред неколку дена со девојка ми пазаревме во маалската продавница, каде што бев сведок на одвратна сцена.

  Мојата постара сосетка стоеше со растреперени раце пред продавачот, плачејќи го молејќи го да и даде леб на вересија. Слушнав како ветува дека ќе си го плати долгот штом ќе ја добие пензијата. Наместо да покаже сочувство, човекот грубо одби и ја избрка од продавницата. Пред да ја тресне вратата зад неа, продавачот рече дека е подобро да побара помош од неговиот син отколку да побара помш од странци. Господе! Останав без зборови од нечовечката злоба што ми се излеа пред очи. Старицата не сакала алкохол и цигари, сакала леб!

  Се разбира, не го штедев своето мислење и јасно му кажав на продавачот што мислам за него. Подоцна, ја однесов тетка Мима во друга продавница и и купив се што и требаше. Трогната од гестот, таа ми кажа дека нејзиниот син долго време не се сеќавал за неа. Не ја бара, не се јавува, не и праќа пари.

  Месецов сосетката земала лекови, платила повеќе струја и вода и и завршила пензијата. Ќе те поштедам од другите несреќи на тетка Мима. Сето ова го пишувам за да ве замолам да не ги затворате очите пред болката на старите луѓе. Ако видите осамен, постар човек, купете му леб. За тебе не е ништо, но за нив е многу.

  Извор: лихна

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.