6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  СРАМЕЖЛИВ СРПСКИ ОБИЧАЈ: Што се МОЛЧЕЛО со векови: Долго остана на југот на Србија, значи дека СВЕКОРОТ спие со снаата, а причината е повеќе од БОЛНА

  Конечно, се зборува за она што со векови се премолчувало, тоа е обичајот на водење љубов, кој е најтрауматичен за секоја невеста која морала да спие со свекорот.

  Од саботата, четврти декември, на РТС почна да се емитува серијата „Имурна крв, гревот на предците“. Серијата ги следи настаните што се случија пред познатите во романот на Бора Станковиќ, односно пред „Нечиста крв“. Низ бројните страдања се покажува тешката положба на жената во српското патријархално општество.

  Нашата нација има долга историја и традиција, па кога ќе погледнеме зад нас, знаеме за многу правила и обичаи кои постоеле во Србија од периодот на паганските Словени, преку времето на Немањиќ, па сè до Турците. Како што се менувале многу работи низ историјата, почнувајќи од вековното ропство, низ бројни војни и страдања, се смениле и многу верувања и обичаи кои се практикувале во одредени периоди.

  Факт е дека многу обичаи се искоренети со текот на времето, а има повеќе од добри причини за тоа. Иако многу работи кај нас Србите полека се менуваат и често се чини како да го бркаме светот кој напредува со ненормална брзина, сепак не можеме да не забележиме дека сме направиле голем напредок кога станува збор за културата, просветлувањето и ценењето. Од сите аспекти на животот, особено во сферата на почитување и величење на жената.

  Без никакво сомневање, можеме да кажеме дека традицијата е важна и тоа се покажа, пред сè, во нашите христијански убедувања што ги носиме во себе уште од оние антички времиња кога ние како пагански словенски народ го примивме христијанството.

  Снохачење подразбира интимна врска меѓу свекор и снаа, а обичајот датира уште од времето на Јужните Словени. Рангот бил остварен главно поради сексуална незрелост или отсуство на син. Обичајот е воспоставен во 1878 година, а велат дека траел до повлекувањето на Отоманската империја од нашата територија, а бил искоренета дури на крајот на Втората светска војна.

  Се тврди дека бил широко распространет во областа Поморавље и во Врање и дека настанал од „чисто практични причини“ и се пренесувал од колено на колено.

  Имено, доколку млад маж се ожени со постара, возрасна жена, во тој случај таткото би ја извршувал брачната должност. Честопати, децата се раѓале од врската меѓу свекорот и снаата, а заедничкиот живот се практикувал до мнозинството на синот.

  Запознавање во нашата литература

  Веројатно една од најпознатите сцени во српската литература е онаа од познатата „Нечиста крв“ на Бора Станковиќ, кога ја опишува ноќта во која се слави свадбата на Софка и малиот Томча.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.